niedziela, 3 maja 2015

Czapla siwa.

    Heej. Dzisiaj opiszę czaplę siwą. Zaczynamy.. :p
     Czapla siwa to  gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych         Zasiedla EuropęAzję i Afrykę. W Polsce średnio liczny ptak osiadły.
   Wymiary: Długość ciała wynosi od 85-100 cm, rozpiętość skrzydeł 155-175 cm, a masa ciała 1-2,3 kg. Długość ogona to 16-18,5 cm, dzioba 111-125 mm.
Wygląd zewnętrzny: Ubarwieniem czapla siwa przypomina żurawia, ale jest od niego mniejsza i ma inną sylwetkę. Nie występuje dymorfizm płciowy. Głowa biała, z czarnymi bokami ciemienia i ozdobnymi piórami napotylicy. Skrzydła, wierzch ciała i ogon szare. Końce skrzydeł zaokrąglone. Długa szyja biaława, z rzędami czarnych kresek układających się w pionowe linie. Dziób żółty. W sezonie lęgowym na grzbiecie jasne, wydłużone barkówki. Na nasadzie skrzydeł czarna plama, a po bokach ciała czarny pasek. Nogi długie, żółtawo-brązowe. Młode osobniki mają ciemniejsze dziób i nogi, są całe bardziej szare i mają ciemny wierzch głowy. Sposób ułożenia szyi przez czaplę siwą może wydawać się nienaturalny. Może ona jednak bez trudu bardzo mocno wyginać szyję, dzięki specjalnej budowie kręgów szyjnych. W dwóch miejscach na szyi występuje także coś w rodzaju stawów. Czaple siwe mają jednak problemy z wyginaniem szyi na boki i nie byłaby w stanie sięgnąć dziobem do gruczołu kuprowego. Posiada ona pióra pudrowe, z których łuszczą się rogowe łuseczki i rozprowadzone po innych piórach chronią je przed wilgocią. Najwięcej piór pudrowych znajduje się na bokach ciała i na piersi, ponieważ czapla może tam łatwo sięgnąć zarówno dziobem, jak i łapami.
Czaszka: Czaszka czapli siwej mierzy od 168-185 mm, dziób stanowi 66-67% długości czaszki.
Pierzenie: Dorosłe pierzą się od czerwca do listopada, młode od września od lutego.
Środowiskiem życia tego gatunku są płytkie wody przy jeziorachrzekach i estuariach, trzcinowiska, namorzyny oraz pola ryżowe. Gniazduje zazwyczaj w pobliżu wód słodkich, na wybrzeżach pojawia się tylko zimą.
    W Polsce gatunek objęty jest ochroną gatunkową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz